7 zasad, które musisz znać, jeśli chcesz inwestować

Nie ma siły, inwestowanie to dziś konieczność. Pieniądze, które leżą na koncie, po prostu tracą na wartości, zajadane przez inflacje warto więc szukać innych możliwości. Tylko inwestowanie, przynajmniej na początku, wcale nie jest proste, dlatego trzeba znać podstawowe zasady, aby nie stracić swoich pieniędzy, a wręcz przeciwnie, zarobić.

Zacznij od oszczędzania

Tak, nawet ci najbogatsi zaczynają od gromadzenia oszczędności i nigdy nie przestają odkładać pieniędzy. Zwyczajnie, jeśli nie będziesz odkładać, a tylko żyć ponad stan, szybko pochłonie cię inflacja stylu życia i okaże się, że nie masz co inwestować. Zanim zaczniesz inwestować, zaoszczędź pieniądze na to, aby je inwestować.

Stale zwiększaj zarobki

Nasze dochody muszą systematycznie rosnąć, bo w innym przypadku bardzo trudno będzie utrzymać ten sam standard życia. Zasada jest banalna: im więcej zarabiasz, tym więcej możesz zaoszczędzić, bo na twoim koncie zostaje coraz więcej pieniędzy, a jeśli stan twoich oszczędności się zwiększa, masz zgromadzony coraz większy kapitał, który możesz przeznaczać na inwestycje.

Zmieniaj się i zmieniaj zdanie

Nie bez powodu, mówi się, że tylko krowa nie zmienia poglądów. Rozsądni ludzie zdają sobie sprawę, że nie warto twardo trzymać się jednego stanowiska i określonej opinii, bo zmienia się świat, który nas otacza, a także my zmieniamy się choćby pod wpływem czasu czy otoczenia i znajomych. Dlatego najgorsze, co możesz zrobić, to nadmierne przywiązanie do jednej inwestycji i swojej opinii, że zawsze będzie ona przynosić zyski. Zmiana napędza inwestycję.

Miej pod ręką gotówkę

Zawsze miej pod ręką gotówkę i to więcej niż potrzebujesz. Obowiązkowe jest posiadanie przynajmniej poduszki bezpieczeństwa, która wystarczy ci na pokrycie kosztów życia przez przynajmniej pół roku. Tylko to nie wszystko, bo gotówka, daje ci też szansę na skorzystanie z okazji inwestycyjnych, a te zdarzają się i bywa, że możliwość szybkiego wejścia jest na wagę złota. To powód, dla którego zawsze trzeba zabiegać o płynność i trzymać pieniądze pod ręką, choć pozornie może się zdawać, że pieniądze, które leżą, tylko tracą na wartości.

Nigdy nie wiesz w prognozy

Nikt, może poza meteorologami nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i nigdy nie można wierzyć w prognozy. Konia z rzędem temu, kto przewidział pandemie czy wojnę w Ukrainie. To powód, dla którego trzeba się warto trzymać swoje strategii inwestycyjnej i nie wierzyć kolejnym guru, którzy nieustannie się objawiają.

Dywersyfikuj inwestycje

To bardzo istotna zasada, która daje wręcz stuprocentową gwarancję sukcesu. Nigdy nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka, bo gdy upadnie, wszystkie jajek się stłuką. To powód, dla którego nie warto inwestować wszystkiego, choćby w nieruchomość czy giełdę, bo zbyt łatwo jest stracić. Dywersyfikacja daje gwarancje sukcesu: jeśli jedna inwestycja straci, druga zyska, a ty średnio wyjdziesz „na swoje”.

Licz swój czas

Są inwestycje, które wymagają ogromnego nakładu czasu. Trzeba się starać i zabiegać o to, aby przynosiły zyski, inwestując masę energii w zarabianie na swoim kapitale. Mogą to być choćby inwestycje w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, czy giełda: to wymaga czasu, który być może powinieneś przeznaczyć na coś zupełnie innego, choćby zarabianie na swojej pracy zawodowej. Dlatego zacznij od wyliczenia wartości każdej swojej godziny.