Był czas, kiedy inwestowanie w nieruchomości miało pewną gwarancję. Kiedyś kupowano nieruchomość, rozwijano ją i po pewnym czasie sprzedawano z zyskiem. Jednak w ostatnim czasie to się zmieniło. Możesz kupić nieruchomość, ale nie sprzedać jej z zyskiem. Dzieje się tak, ponieważ ceny domów zmieniają się wraz ze zmianami w gospodarce. Jeśli gospodarka upada, ceny znacznie spadają. Zmusza to inwestorów do sprzedaży nieruchomości po niższych cenach. W większości przypadków jest to zwykle ze stratą.
To ze względu na to ryzyko odradza się inwestorom inwestowanie więcej, niż mogą sobie pozwolić na utratę. Na przykład nie byłoby wskazane inwestowanie oszczędności z college’u dziecka w nieruchomości. Jeśli wpłynie to na ceny na rynkach domów, możesz stracić tę inwestycję i narazić na szwank przyszłą edukację swoich dzieci.
Bez względu na to, jak stabilna lub dobra może się wydawać gospodarka, zawsze dobrze jest zaplanować wszelkie zmiany, które mogą nastąpić w przyszłości. Jako inwestor zawsze powinieneś zostawić miejsce na takie zdarzenia. Dobrze jest też wyznaczyć sobie realistyczne cele i wiedzieć, że Twoja inwestycja nie daje żadnych gwarancji.
W przypadku jakichkolwiek zmian cen rynkowych, bądź przygotowany na zatrzymanie swojej nieruchomości przez jakiś czas. Czasami gospodarka może się ponownie podnieść za jakiś czas, więc nie jest dobrze spieszyć się i sprzedawać swoją nieruchomość ze stratą. Jeśli jednak sytuacja się pogorszy, być może będziesz musiał sprzedać swoją nieruchomość ze stratą i ponownie zainwestować pieniądze.
Ujemne przepływy pieniężne
Bardzo łatwo jest skończyć z ujemnym przepływem pieniężnym. Możesz zainwestować w nieruchomość, która nie przynosi żadnych zysków. Oznacza to, że będziesz wydawać pieniądze, nie zarabiając żadnych pieniędzy.
Jest to duże ryzyko w inwestycjach w nieruchomości, zwłaszcza że nie ma gwarancji. Możesz otrzymać nieruchomości do wynajęcia, ale na przykład nie pozyskać najemców.
Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem jest cierpliwość. Na początku możesz mieć ujemne przepływy pieniężne, ale jak w przypadku każdej innej działalności, może się to zmienić z czasem.
Ewentualnie, jeśli zdajesz sobie sprawę, że nie zarabiasz na nieruchomości, zdecydowanie powinieneś rozważyć jej sprzedaż.
Nieplanowane sytuacje awaryjne
Budżetowanie inwestycji w nieruchomości może być naprawdę trudne. Możesz odłożyć wystarczającą ilość pieniędzy na zakup nieruchomości, a nawet jej renowację. Jednak mogą pojawić się inne wydatki, których być może nie planowałeś.
Na przykład możesz naprawić swój dom i przygotować go do odsprzedaży. Jednak dzieje się coś, co sprawia, że Twój dom wymaga nowego remontu. Te nieprzewidziane sytuacje awaryjne zawsze stanowią zagrożenie dla inwestorów. Zawsze istnieje duża szansa, że sprawy nie potoczą się zgodnie z planem.
Aby poradzić sobie z tym ryzykiem, inwestorom zaleca się odłożenie wystarczającej ilości pieniędzy na zaspokojenie wszelkich sytuacji awaryjnych, które mogą się pojawić. Nie jest dobrze pracować z dokładnym budżetem, który nie jest elastyczny.
Awaria
Większość ludzi nie uważa porażki za ryzyko, jakkolwiek by to nie było. Jak w każdym przedsięwzięciu biznesowym, inwestowanie w nieruchomości nie jest gwarancją sukcesu. Jest wielu inwestorów, którym udało się zbić fortuny na nieruchomościach. Są też tacy, którzy razem zawiedli i poddali się.
Porażka to rzeczywistość, którą powinien zaplanować każdy inwestor. Zawsze dobrze jest wdrożyć środki, które pomogą Ci w przypadku, gdy nie osiągniesz zysków.
Musisz też być realistą. Nie zajmie Ci to od trzech do czterech miesięcy, zanim zaczniesz otrzymywać zwroty. Są inwestorzy, którzy musieli czekać ponad pięć lat, zanim w końcu zarobili.
Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, możesz wyciągnąć z tego wnioski i spróbować ponownie. Druga inwestycja może faktycznie się udać. Jeśli poniesiesz porażkę i zostaniesz przytłoczony stresem, nie będziesz w stanie ponownie zainwestować i odnieść sukcesu. Musisz ciężko pracować i próbować, aż odniesiesz sukces.
Ryzyko związane z wynajmem nieruchomości
Większość inwestorów powie, że jedną z najbardziej lukratywnych inwestycji w nieruchomości jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Pobierając dobre miesięczne opłaty za najem, możesz spłacać raty kredytu hipotecznego i pokrywać wszelkie koszty poniesione na utrzymanie nieruchomości. Bardzo opłacalne są również nieruchomości na wynajem.
Jeśli jednak skończysz ze złymi lokatorami, będzie to definitywne ryzyko. Najemcy mogą nie ponosić kosztów najmu iw związku z tym mieć opóźnienia w płatnościach. Może to zmusić Cię do wykorzystania własnych środków do spłaty rat kredytu hipotecznego.
Inni najemcy mogą uszkodzić nieruchomość, co zmusi Cię do wydania znacznie większych pieniędzy na naprawy. Niektóre mogą całkowicie zrujnować twoją nieruchomość, zmuszając cię do odsprzedaży po znacznie niższej cenie.
Kolejnym ryzykiem jest brak zysków. Opłata za wynajem może wystarczyć tylko na spłatę kredytu hipotecznego. Czasami może nawet nie pokryć tych kosztów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy właściciele są zmuszeni pobierać niższe czynsze, niż się spodziewali. Na przykład, jeśli wynajmujesz nieruchomość w obszarze, który jest określany jako niepewny, twój czynsz może spaść.
Istnieje również ryzyko nie pozyskania najemców. Możesz skończyć z wakatami, które stwarzają prawdopodobieństwo strat, ponieważ nadal będziesz musiał pokryć koszty nieruchomości.
Brak możliwości odsprzedaży nieruchomości z zyskiem
Odwracanie nieruchomości to bardzo popularny rodzaj inwestycji w nieruchomości. Jest tak wielu inwestorów, którzy szukają nieruchomości do kupienia, naprawy i odsprzedaży z zyskiem. W przypadku większości ludzi to zwykle działa bardzo dobrze, ponieważ naprawa nieruchomości dodaje jej wartości. Są tacy, którzy mogą nawet sprzedać swoje ceny po dwukrotnie wyższej cenie zakupu.
Jest to zdecydowanie lukratywna okazja inwestycyjna, ale nie jest wolna od ryzyka. Istnieją przypadki, w których inwestor może nie pozyskać nabywców nieruchomości. Mogą również nie być w stanie sprzedać nieruchomości z zyskiem, zwłaszcza jeśli wydali dużo pieniędzy na remonty.
Zdarzają się również przypadki, w których inwestorzy wydają zbyt dużo pieniędzy na zakup nieruchomości. Oznacza to, że uzyskanie wyższej wartości za tę samą nieruchomość podczas odsprzedaży staje się bardzo trudne. Kupujący po prostu odmawiają zapłaty pewnych kwot, które uważają za zbyt wysokie dla wspomnianej nieruchomości, nawet po jej remoncie.
Istnieje również ryzyko niedoszacowania kosztów remontów. Inwestor może w końcu przekroczyć budżet naprawiając miejsce, a następnie nie uzyskać dobrej ceny podczas odsprzedaży. W innych przypadkach inwestor może nawet nie pokryć kosztów remontów, a tym samym sprzedać nieruchomość po niższych kosztach.
Istnieje również ryzyko zainwestowania w niewłaściwy rodzaj nieruchomości. Inwestor może na przykład wybrać złą lokalizację. Może to zmusić ich do odsprzedaży nieruchomości po niższych kosztach. Mogą również utknąć w nieruchomości i nie mogą jej w ogóle odsprzedać.
Dochodzą do tego oczywiście zmienne stopy procentowe, jeśli bierze się kredyt.